A napelemes rendszerekről
A napelem a Nap sugárzási energiáját alakítja át közvetlenül villamos energiává. Alapanyaga a legtöbb esetben szilícium. A kereskedelemben kapható napelemek előállítási technológiájukat tekintve három fő csoportba sorolhatók: monokristályos, polikristályos és vékonyrétegű napelemek. A monokristályos és a polikristályos napelem több cellából épül fel. A monokristályos napelem cellái homogén kristályból épülnek fel, ezáltal a direkt fényt jobban hasznosítják. A polikristályos napelem cellái több kristályból épülnek fel, ezáltal kékes árnyalatúak, és a szórt fényt hasznosítják jobban. A vékonyrétegű napelemek egyetlen homogén cellából állnak, ezáltal a szórt fényt ezek a napelemek hasznosítják a legjobban, viszont összességében nekik a legkisebb a hatásfokuk. Magyarországon a termelési és ár/érték adatokat figyelembe véve leginkább a polikristályos napelemet érdemes telepíteni.
Röviden és egyszerűen, a napelem áramot termel, a napkollektor meleg vizet. A napelemes rendszereket fotovoltaikus rendszereknek szokták nevezni, utalva a működési elvükre, rövidítve PV (photovoltaik).
- Napelem
- Inverter
- Tartószerkezet
- Egyen-, és váltakozó áramú túlfeszültség-, és túláramvédelmek
- ODA-VISSZA mérő óra
A szigetüzemű napelemes rendszerek neve onnan ered, hogy önmagukban, önállóan működnek, mindentől függetlenül, ellentétben a hálózatra kapcsolt napelemes rendszerekkel, melyek működéséhez elengedhetetlen a közüzemi villamos hálózathoz való csatlakozás. Szigetüzemű rendszernél a megtermelt energiát szolár-akkumulátorok tárolják, hálózatra táplálónál tulajdonképpen a meglévő villamosenergia hálózatot használjuk "tárolásra". Szigetüzemű rendszert ott érdemes telepíteni ahol nincs, vagy nagyon költséges lenne kiépíteni az elektromos hálózatot. További hátrány, hogy az akkumulátorok bekerülési költsége drága, azokat időnként cserélni kell, illetve veszélyes hulladéknak minősülnek. Ezáltal a rendszer költségeit megnövelik. Ahol a feltételek adottak (van elektromos hálózat), egyértelműen hálózatra tápláló rendszert logikus és gazdaságos üzembe helyezni.
Napelemes rendszereknél az egyik legfontosabb termelési adat a fajlagos, éves kWh/kWp , ami azt mutatja meg, hogy az adott rendszer kilowattonként egy év alatt hány kWh áramot termel.
Magyarországi viszonylatokban ez évi 1000-1200 kWh/kWp, a tájolástól, a tető lejtésétől és a rendszer veszteségeitől függően. Természetesen az éves hozam attól is függ, mennyire volt "napos" évünk, ebben a tekintetben hazánknak igen kedvezőek az adottságai.
Ügyfeleinknek egyénre szabottan mindig megvizsgáljuk az adottságokhoz mért termelési adatokat, így ajánlatadáskor a rendszer jövőbeli termelését viszonylag pontosan meg tudjuk becsülni!
Hálózatra visszatáplálásnál a felhasználó szerződést köt az áramszolgáltatóval és lehetőség van éves szaldós elszámolással élni, így a termelt és fogyasztott energia különbségét kell évente egyszer rendezni. Az áramszolgáltató felszerel egy oda-vissza mérő órát, és a helyi hálózatban más felhasználók átveszik így az áramot, amire éppen nincs szükségünk, pl. nyáron amikor a rendszerünk többet termel mint amennyit fogyasztunk.
Lehetőség van olyan szerződés kötésére is, ami szerint a szolgáltató túltermelés esetén megveszi a hálózatba betáplált energiát, de mivel több adminisztrációval jár, és a szolgáltató mindössze az átlagos termékdíjon számolja el (~18 Ft/kWh), így nem mindig ésszerű ezt az opciót választani.
Célszerű akkora rendszert telepíteni, ami megközelítőleg fedezi az éves fogyasztásunkat, de nem termel túl. Tehát meg kell nézni az elmúlt évek villanyszámláit, megbecsülni az esetleges csökkenést vagy növekedést, és arra méretezni a napelemes rendszerünket. A rendszer optimális méretének megtervezésében természetesen segítséget nyújtunk!
A napelem modulok élettartalma 25-30 év, attól függően milyen napelem modult választunk.
A gyártók általában 12 évre 90%-os, 25 évre 80%-os teljesítménygaranciát és változó időtartamú termékgaranciát biztosítanak.
Érdemes a modulokat megbízható, ismert gyártóktól beszerezni, így minimalizálni az esélyt, hogy az adott márka egyszer csak megszűnjön és akkor a garancia is kérdéses.